Lepsze sposoby jak znaleźć psychologa - zdrowie

psychoterapia-gestalt.pl

Psychoterapia może być sposobem na to

Każdy zawód w jakimś sensie pomaga innym ludziom. Przecież kiedy nie umiemy sami czegoś zrobić, zwracamy się o pomoc do specjalisty, aby nasz problem można było rozwiązać. Niektóre z nich są jednak bardzo poważne i ich ro

Lepsze sposoby jak znaleźć psychologa - zdrowie psychoterapia-gestalt.pl
związanie może być bardzo trudne, ale jak najbardziej możliwe. Gdy w naszym życiu zdarzy się coś bardzo przykrego, nie możemy sobie z tym poradzić, analizujemy czy mogliśmy zrobić coś, żeby temu zapobiec i tak dalej. Śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem, zwolnienie z pracy czy jakakolwiek inna sytuacja, w której coś kończy się na zawsze sprawia, że powrót do normalnego życia może być niemożliwy bez pomocy specjalisty. Psychoterapia może być sposobem na to, aby sobie poradzić i móc żyć dalej, mimo tego, że na początku może wydawać nam się to niemożliwe. Terapia indywidualna, albo terapia grupowa na pewno pozwoli nam po jakimś czasie uporać się z tym, co od jakiegoś czasu nas dręczy. Jeśli wolimy samodzielnie rozmawiać z terapeutą, wybierzmy terapię indywidualną, natomiast jeśli być może ktoś inny ma taki sam albo podobny problem do naszego, rozważmy opcję, którą jest terapia grupowa. Praca i pomoc psychoterapeuty, zarówno w jednej, jak i w drugiej opcji może okazać się dla nas jedynym wyjście, aby móc normalnie żyć po nieodwracalnej stracie, jakiej doświadczyliśmy.


Stosowanie podejścia behawioralnego

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowanych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.


Praca jako psychoterapeuta

Przeprowadzaniem psychoterapii zajmuje się odpowiednio wykwalifikowana do tego osoba, która najczęściej ukończyła studia magisterskie oraz posiada skończony kurs z danej szkoły psychoterapeutycznej. Osoba taka, która świadczy usługi w gabinecie psychologicznym, jest nazywana psychoterapeutą. Praca jako psychoterapeuta z pewnością może być źródłem ogromnej satysfakcji, zwłaszcza jeśli chce się pomagać ludziom. Psychoterapeutą powinna zostać osoba, która jest w stanie dobrze słuchać innych, bez zbędnego oceniania. Ponadto psychoterapeuta, żeby dobrze świadczyć swoje usługi, musi dysponować szeroką wiedzą na temat działania różnych mechanizmów psychologicznych. Można wyróżnić kilka głównych nurtów psychoterapeutycznych, które stosują różne podejścia do leczenia pacjenta. Każda psychoterapia stawia sobie za cel polepszenie jakości życia pacjenta poprzez stosowanie różnych metod psychologicznych. Psychoterapeuta powinien być osobą godną zaufania, która będzie odpowiednio prowadziła pacjenta w celu poznania samego siebie.


Zadania terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, która należy do nurtu terapii humanistycznych, skupia się głównie na doświadczaniu "tu i teraz". Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, osiągnięcie dojrzałości, a także wzrost potencjału jednostki. Poszerzenie świadomości człowieka odbywa się, między innymi, poprzez wzrost umiejętności definiowania swoich potrzeb, czyli autentyczne wzmacnianie pragnień oraz potrzeb człowieka. Ponadto terapia Gestalt uczy nadawania znaczenia własnym doświadczeniom oraz pozwala na uświadomienie sobie, jakie są konsekwencje podejmowanych działań. Psychoterapia Gestalt pozwala na głębsze oraz lepsze zrozumienie przyczyn dokonywanych wyborów oraz umożliwia poznawanie siebie poprzez kontakt ze swoim obszarem emocjonalnym, a także cielesnym. U podstaw terapii Gestalt leży holistyczne podejście do istoty ludzkiej, czyli traktowanie jej w sposób całościowy obejmujący sferę emocjonalną, cielesną, intelektualną oraz społeczną. Psychoterapia Gestalt korzysta z podejścia humanistycznego oraz z wielu postaw filozoficznych.