Serce jest tylko jedno. O chorobach serca - zdrowie

poradnia kardiologiczna cieszyn

Ma na to wpływ bardzo dużo

Jeżeli przegląda się statystyki zgonów wśród Polaków, to niestety, ale wciąż najczęstszym ich powodem są choroby serca. Ma na to wpływ bardzo dużo czynników, niewłaściwa dieta, nałogi, mało ruchu, stresujący tryb życia. Bardz

Serce jest tylko jedno. O chorobach serca - zdrowie poradnia kardiologiczna cieszyn
o ważne jest jednak, by w pewnym wieku zacząć profilaktycznie się badać. Jeżeli więc mamy już na karku czwarty, piąty, a może nawet szósty krzyżyk i czujemy, ze serce nie pracuje tak jak powinno, koniecznie udajmy się do lekarza rodzinnego. Dlatego do niego? Bo niestety, ale dopiero on może dać skierowanie do specjalisty jakim jest kardiolog. Dobre jest chociaż to, że w większości przychodni pierwszego kontaktu jest możliwe wykonania badania EKG (często właśnie niepokojący wynik tego badania owocuje skierowaniem do specjalisty kardiologa). EKG to badanie polegające na dokładnym monitorowaniu akcji serca przez krótki moment. Do klatki piersiowej przyczepiane są elektrody, a specjalne urządzenie rejestruje parametry. Minusem tego badania jest fakt, że jest ono w stanie wykryć tylko to, co dzieje się podczas samego badania. Gdy więc zgłaszamy się do lekarza przy złym samopoczuciu - faktycznie może coś wyjść, gdy jednak akurat czujemy się dobrze, to już bardziej specjalistyczne badania musi zlecić właśnie kardiolog. Te specjalistyczne badania to między innymi echo serca, czyli USG serca (badanie obrazowe), badanie holterem, czyli coś jak EKG, ale rejestrujące pracę naszego serca przez całą dobę za pomocą przenośnego urządzenia oraz próba wysiłkowa, sprawdzająca jak nasze serce reaguje na zmęczenie.


Choroby serca

Chcąc zachować długą witalność i zdrowie, jednym z najważniejszych aspektów jest zadbanie o nasze serce.
W Polsce choroby związane ze złą pracą serca z roku na rok występują w coraz większej liczbie.
Co jednak zrobić, by dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasze serce? Po pierwsze należy skonsultować się z najbliższą placówką medyczną. W niej lekarz kardiolog określi poprzez badania stan naszego zdrowia. EKG jest standardowym badaniem serca, które monitoruje ilość jego uderzeń na minutę, ponadto dzięki temu badaniu lekarze są w stanie wykryć na wczesnym etapie różne choroby serca.
W wypadku gdy w badaniach pojawi się coś niepokojącego, powinniśmy jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Poza tradycyjnymi lekami dobrze jest zmienić swoje codzienne nawyki. Pierwszą rzeczą powinno być ograniczenie do minimum spożywania artykułów zawierających duże ilości soli i cukru. Produkty te negatywnie wpływają na pracę serca.
Innym rozwiązaniem jest zwiększenie naszej aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem są tutaj długie spacery, czy biegi po parku. Poprzez wysiłek fizyczny zwiększymy objętość serca oraz ilość krwi, jaką jest ono w stanie przepompować. Ponadto dotlenimy nasz cały organizm, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Choroby serca z roku na rok są coraz częstsze. Dlatego rozsądnie jest wdrożyć do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe, jak i zwiększyć aktywność na świeżym powietrzu. Za sprawą tych kilku rozwiązań będziemy w stanie cieszyć się zdrowiem przez wiele kolejnych lat.


Jeśli coś zatem niepokoi nas

Dzisiejszy świat jest niewątpliwie pełen stresorów. Są to różnego typu bodźce o charakterze dystrakcyjnym, czyli rozpraszającym. W takich właśnie warunkach coraz częściej pojawiają się choroby serca. Mamy ich wiele różnych rodzajów. Począwszy od pierwotnych wad mięśnia sercowego, poprzez nieprawidłowości na poziomie komórkowym, oraz licznie reprezentowane arytmiczne zaburzenia pracy serca.
Lekarzem zajmującym się tymi problemami zdrowotnymi jest kardiolog. Istnieje wiele rozmaitych badań, pozwalających stwierdzić w jakim stanie jest mięsień serca. Najbardziej popularne jest oczywiście ekg. Badanie to pozwala na ocenę czynności mięśnia.
W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, co jeszcze oprócz stresorów przyczynia się do coraz powszechniejszego pojawiania się chorób układu krążenia? Mimo upływu lat i wielu kampanii antynikotynowych, nadal wiele osób pali. Powoduje to upośledzenie czynności układu oddechowego. To z kolei doprowadza do nierzadko przewlekłego niedotlenienia serca. Ponadto palenie sprzyja wzrostowi poziomu krzepliwości krwi. Przez to pojawiają się coraz to nowe ogniska zakrzepowe. Skrzepy krwi blokują dostęp, doprowadzając niestety do zawałów. Jak więc widać konsekwencje są bardzo poważne. Do istotnych czynników profilaktyki należą umiarkowana aktywność fizyczna, zbilansowana dieta oraz unikanie papierosów i stresorów. Czasem jednak nawet to może nie wystarczyć. Jeśli coś zatem niepokoi nas w stanie zdrowia, warto udać się na kompleksowe badania okresowe, a także zasięgnąć porady medycznej.